Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümü Nedir Nasıl Yapılır?

Topraklama ölçümü bir binada yer alan topraklama değerinin ölçülmesi için yapılan işlemin adıdır. Bu işlem sonucu bir topraklama raporu hazırlanır. Topraklama ölçümü elektrik mühendisliği eğitimi almış ve topraklama konusunda sertifikası olan kişiler tarafından gerçekleştirilen bir çalışmadır.
Topraklama ölçümleri kalibrasyonu yapılmış topraklama ölçüm cihazları ile gerçekleştirilir. Topraklama ölçümü için kullanılan temel cihazlar şunlardır: Yapılacak ölçümün cinsine göre, manyetolu ya da manyetosuz meğer cihazı ( toprak direnci test cihazı)  kullanılır.

Topraklama ölçümleri kendi içinde iki yöntem ile gerçekleştirilir. Bunlardan ilki normal ölçümdür. Diğeri ise kolaylaştırılmış ölçüm metodudur.
Topraklama ölçümü genel olarak şu aşamalarda gerçekleşir: Burada karşımıza çıkan en temel kavram topraklama direncidir. Zaten bu noktada ölçülen de topraklama direncidir. Topraklama direnci, toprağın elektrik akımı geçirdiği sırada gösterdiği tepkiye verilen isimdir. Toprak bir iletkendir ama güçlü bir iletken değildir. Kendisine ait bir direnç katsayısı vardır. İşte meğer cihazı ile ölçülen bu değerdir. Toprağın özgül direnci bulunduğu yere değişir. Örneğin bataklık ortamında 30 iken taşlı zeminde bu rakam 3000’lere kadar çıkabilmektedir.

Topraklama ölçümünde en bilinen yöntem bakır kazıkların 3 ayrı noktaya çakılarak yapılması ile gerçekleşir. Yani 2 kazıklı, 3 problu olarak elektrotlar toprağa 5 ile 10 metre arası olabildiğince derin bir biçimde çakılır. Topraklama barasına bir kablo bağlanır ve topraklama barası ayrılır. Potansiyel elektrotlarına ve akım elektrotlarına da birer kablo bağlanır.  Bu yapılan işlem sırasında ortam nemli olursa yapılacak çalışma daha kolay olacak ve topraklama direnci düşük çıkacaktır.  İsten de zaten direncin düşük çıkmasıdır. Burada ölçüm yapılmadan önce sağlıklı sonuç elde etmek için çakılan kazıkların en az birkaç gün çakılı kaldıktan sonra ölçüm yapılması gerekmektedir. Aksi halde sağlıklı sonuç almak çok mümkün olmayacak ve topraklama direnci yüksek çıkacaktır. Ölçüm yapmak içim topraklama direnci test cihazı( meğer)  kademesi, topraklama kademesine getirilir. Ve ölçüm yapılır. Değer 10 Volttan düşük çıkmalıdır. Çıkmazsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Bu sorun cihazdan olabileceği gibi binanın topraklama değerlerinde  elektrik tesisatında da bir sorun olabilir. Bu durumda cihaz test edilmeli eğer cihazda sorun yok ise binanın tesisatı elden geçirilmelidir.

Topraklama Ölçümü Hakkında

İş yerlerinde en ufak dikkatsizlik bile insanları sağlığından edebilir. Bunun için profesyonel ekipler eşliğinden iş yeri güvenliği için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Mesela elektrik ve topraklama ölçümü işlemi iş yerleri çok önemli bir işlemdir. Bu işlemin yapılmasında ki amaç elektrik tesisatlarının bulunduğu yerlerde iletkenlik olarak ters bir durumun olup olmadığını belirlemektir. Eğer elektrik hatlarının olduğu alanlarda kaçak falan varsa bu durum insanlar üzerinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. İşte bu sorunların aşılması için elektrik hatlarının bulunduğu yerlerin belirli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir. Örneğin toprak ölçümü elektrik akımının iletilip iletilmediği konusunda sizlerin bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır.

Bu işlemin yapılması da toprak ölçüm cihazı sayesinde olmaktadır. İnsanların sağlık sorunlarına yakalanmaması adına firmamız sizlere bu konularda yardımcı olmaktadır. Sizler de firmamız aracılığı ile tereddütte kaldığınız tüm konularda yardımcı olmaktadır. Yılların verdiği deneyim ve tecrübe sayesinde yapılmaktadır. Ekibimiz toprağın yalıtkanlık derecesini toprak ölçüm cihazı ile belirlemektedir. Bu ölçümü de meger adı verilen bir alet ile yapan ekibimiz sizlerin mutluluğu için uğraşmaktadır. Elektrik ve topraklama ölçümü işlemini en iyi şekilde yapan ekibimiz profesyonel ekibi ile sizlere gerçek kaliteyi gösterecektir.

Elektrik ve topraklama ölçümü sizler için artık sorun olmaktan çıkıp bizim gibi deneyimli ve bilgili bir ekip aracılığı ile kısa sürede çözülen ve sizler için bu konuların sürekli takipçisi olan ekibimiz sayesinde daha kolay hale gelmiştir. Bunun için sizlerde elektrik ve topraklama ölçümü için bizi ekibimiz aracılığı ile hizmet alabilirsiniz. Çünkü firmamız kendi kalitesini artık yaptığı tüm uygulamalar da çok rahat bir şekilde göstermektedir. Bu da ekibimizin sizleri ne kadar düşündüğünü göstermektedir. Elektrik ve topraklama ölçümü için sizlerde zaman kaybetmeden hemen bizi tercih edebilirsiniz.

Toprak yeryüzünde en fazla bulunan maddelerden biridir. Hayatımızın her alanında son derece faal olarak kullanmakta olduğumuz toprak çeşitli sektörlerde farklı alanlarda daima hayatımızda olmayı başarmaktadır. Tesislerde ve işletmelerde yüksek voltajda elektrik kullanılmaktadır. Elektrik sürekli akış halinde olduğunda topraklamasının da ölçümünün ve belirtilen değeri karşılayıp karşılamamasının kontrollerinin de yapılması önemlidir. Topraklama ölçümü yüksek elektrik mühendisleri tarafından profesyonel olarak yapılmak zorundadır ve belirtilen koşullar çerçevesinde periyodik olarak da tekrarlanmalıdır.

Toprak elektriğe karşı bir tepki verir. Toprağın elektrik akımına verdiği bu tepkiye torak direnci denilir. Toprak aslına bakılırsa çoğu iletkenlerden daha zayıf bir iletken olarak bilinir. Bununla beraber yeteri kadar alana sahip olunursa yani toprak yeteri kadar geniş bir alanda ise elektrik akımına direnci düşer ve çok iyi bir iletken haline gelebilir. Nitekim iletkenler ile toprağın arasında bir direnç mevcuttur. Topraklama ölçümleri toprak megeri adı verilen bir cihaz ile gerçekleştirilir bu cihaz toprağın gösterdiği direnci ölçmeye yarar. Tüm topraklama tesisleri işletmeye alınmadan evvel montaj ve tesis esnasında göz ile muayene edilmeli ve testlerden geçirilmelidir. Topraklama tutanağında ölçme işlemini gerçekleştiren elektrik mühendisinin adı, soyadı, unvanı, oda kayıt no ve benzeri bilgileri gösterilmelidir. Her tesisin toprak direnci hesaplanıp sistematik bir biçimde ölçülmelidir. Tesislerde yıldırımlardan korunmak üzere yüksek gerilim topraklama tesisi kullanılmalıdır. Tüm bu aşırı gerilim koruma seviyelerinin toprağa boşalma güzergâhının direnci olabildiğince küçük tutulmalıdır. Bununla beraber topraklama elektrotuna bağlantı uygun olduğunca düz ve köşe olmadan en kısa yoldan yapılmalıdır. Topraklama ölçümü yapan elektrik mühendisleri özenle seçilmeli detaylı olarak tüm işlemler teste tabii tutulmalıdır. İşletmedeki trafoların da türlü testlerle yapılandırma süreçleri kontrol edilmelidir. Toprağın kendi direnci her ne kadar düşük ise uygulanan topraklanmanın direncinin de o denli düşük olduğunu bilmek gerekir. Wenner metodu özgül diren. Kullanılarak dört kazık kullanılıp ölçülebilir. Bu kazıklar aynı uzaklıkta çakılmalı ve ölçüm o şekilde gerçekleştirilmelidir.

Topraklama ölçümü olası tüm sorunların ve kaçakların yüksek akımın ilgili yerlere ulaşması adına gerçekleştirilen direnç ve iletkenlik testleridir ve özel kuruluşlar tarafından da yapılabilen son derece hassas işlemdir.